Açık lise okumanın avantaj ve dezavantajları

4+4+4 Eğitim sistemin gelmesi ile beraber öğrencilerin zorunlu lise kayıtları da devam etmektedir. Bu dönemde birçok öğrenci örgün eğitimde okumak ile açık öğretimde okumak arasında tercih yapmak zorundadır. Hangisinin kendisi için daha yararlı olduğunu öğrenmek istiyor.

Lise öğrenciler için zorunlu olduğundan bu sene açık öğretim lisesini tercih edecek öğrenci sayısında büyük bir artış meydana gelecektir. Yine örgün eğitim veren genel (Düz) ve meslek liselerindeki öğrenci sayısı da artacaktır. Eğer öğrenciler kalabalık sınıflarda kaybolmak istemiyorsa açık öğretim okuması en iyisidir.

Açık öğretim okumak eğitimin daha nesnel sonuçlanmasını sağlar. Örgün eğitimde öğretmen öğrencilerin yazılı sonuçlarını okurken, öğrencinin sınıf içindeki hal ve hareketlerine bakar ama açık öğretimde öğrencinin sınıfı geçmesi tamamen öğrencinin çalışmasına bağlıdır.

Öğrenciler örgün eğitimde (normal eğitim- sabah akşam okulda ders yapılan eğitim) kopya çekerek sınıfları geçebiliyor. Açık öğretimde de kopya çekme olayı vardır ama örgün eğitimde olduğu kadar değildir.

Açık öğretimde sabah erken kalkıp, okul üniformalarını giymek zorunda değilsiniz. Öğretmenlerin sizin hakkınızdaki olumsuz düşüncelerini öğrenmiyorsunuz. Davranışlarınızdan dolayı size kızan bir öğretmen açık öğretimde yoktur.

Açık öğretimde örgün eğitimde olduğu kadar bir sosyalleşme yoktur. Öğrenci genelde okul dışından bireylerle arkadaş olur. Bu da onun derslerine olumsuz etki eder.

Açık öğretimde herhangi bir zorlayıcı etken yoktur. Öğretmenin verdiği ödevi yapmak zorunda değilsiniz. Öbür yandan yüksek bir motivasyona sahip olmak zorundasınız. İçten motive olabiliyorsanız açık öğretim, dıştan motive oluyorsanız o zaman da örgün eğitim almak en iyisidir.

Açık öğretim okumak örgün eğitim okumaya göre daha az maliyetlidir. Okul, yol, ve yemek masrafı yapmak zorunda değilsiniz. Örgün eğitimde ise daha fazla uygulama yapma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Açık öğretimde devamsızlık gibi bir sorununuz yoktur. Lakin her an soru sorabileceğin bir öğretmen de yoktur.

Açık öğretimde daha çok kendi isteğine göre ders seçebilirsin. Örgün eğitimde ise ders seçmen öğretmenlerin var olmasına ve sınıftaki diğer öğrencilerin isteklerine bağlıdır.

Sıradaki Sınav - e-YDS 2017/2
12 Şubat 2017 Pazar

Üye OlŞifremi Unuttum

Adsense Reklamı