Açık Öğretim Fakültesinin Avantajları

Açık Öğretim Fakültesinin Avantajları

Üniversite sınavını kazanarak devam zorunluluğu olan bir üniversiteye giderek eğitim alma şekline örgün eğitim denir. Örgün eğitim veren üniversitelerin puanlarına göre Açık öğretim fakültelerinin puanları oldukça düşüktür. Bu da daha az puanla istenilen bir bölüme girebilme şansı verir. Örgün eğitim veren bir üniversiteye göre daha az bir puanla girilen Açık öğretim fakultesinden mezun olunduğunda verilen diploma aynıdır. Daha az puanla girilen bölümden mezun olunduğunda da aynı haklara sahip olunur.

Açık öğretim fakültelerinde yüz yüze eğitim olmadığı için doğalolarak devam zorunluluğu yoktur. Evinizde dilediğiniz saatte derslerinize size gönderilen kitaplarla çalışabilirsiniz. Bu da örgün eğitimde olduğu gibi farklı bir şehirde yaşama zorunluluğunu ortadan kaldırır. Bu sayede ailenizden uzak yaşamaya çalışarak bir çok sorundan kurtulmuş olursunuz. Yemek yapma, ev temizliği çamaşır, bulaşık gibi.

Parasal anlamda sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü hem ekstra kira ödemek zorunda kalmazsınız hem de yine gitmeniz gereken bir okul olmadığı için rahatlıkla bir işte çalışabilirsiniz. Gündüzleri işe gidip akşamları ders çalışabilirsiniz. Keyif sizin. Kısacası Açık öğretim fakültesi barınma, yeme, içme ve para kazanma olanakları açısından çok daha avantajlıdır.

Kredili sistemin kullanıldığı Açık öğretim fakültesinde okulu uzatmak örgün eğitime göre çok daha az masraflıdır. Örgün eğitimde sene uzatmak parasal sıkıntıları aynen devam ettirirken Açık öğretim fakültesinde yapılacak tek masraf bir sene fazladan kayıt parası vermek olacaktır.

Bu fakültelerden mezun olan bir öğrenci örgün eğitimden mezun olan bir öğrenciyle aynı haklara sahiptir. 4 yıllık örgün eğitimini tamamlamış bir öğrenci askerliğini kısa dönem ya da yedek subay olarak yapabiliyorken Açık öğretim fakültesinden mezun bir öğrenci de aynı hakka sahiptir. Verilen diplomalar da farklılık olmadığı için iş başvurularında da eşit şartlara sahiptir.

Açık öğretim fakültesiyle ilgili var olan olumsuz düşünceler aslında büyük ölçüde anlamsızdır.

Sıradaki Sınav - e-YDS 2017/2
12 Şubat 2017 Pazar

Üye OlŞifremi Unuttum

Adsense Reklamı