Açıköğretim Lisans ve Önlisans Programları Nelerdir?

Açıköğretime Nasıl Başvurulur?

İkinci üniversite olarak okuyacak olanlar harçlarını ödedikten sonra gerekli belgeleri A.Ö.F. bürolarına götürerek kayıt yaptırabilirler. Diğerlerinin ise YGS sınavında o yıl için belirlenen baraj puanını aşması gerekmektedir

Açıköğretim Lisans ve Önlisans Programları Nelerdir?

Aşağıda da görülebileceği gibi uzaktan eğitim hizmeti sunan bölüm ve programlar Açıköğretim Fakültesi ile sınırlı olmayıp, öğrenciler İşletme ve İktisat bölümlerine de kayıt yaptırabilmektedir. burada not edilebilecek bir husus, öğrencinin örgün veya uzaktan eğitime katıldığı diploma dahil hiçbir resmi belgede yer almamaktadır.
Açıköğretim Fakültesi

 1. Sosyal Bilimler
 2. Ev İdaresi
 3. Halkla İlişkiler
 4. Yerel Yönetimler
 5. Dış Ticaret
 6. Muhasebe
 7. Bankacılık ve Sigortacılık
 8. İlahiyat
 9. Tarım
 10. Bilgi Yönetimi
 11. Turizm ve Otel İşletmeciliği
 12. Büro Yönetimi ve Sekreterlik
 13. Laborant ve Veteriner Sağlık
 14. Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
 15. Sağlık Kurumları İşletmeciliği

İşletme Fakültesi

 1. İşletme

İktisat Fakültesi

 1. Kamu Yönetimi Bölümü
 2. Maliye Bölümü
 3. İktisat Bölümü
 4. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

Açıköğretim Harçları Ne Kadar?

2011 yılı için açıköğretim katkı payı tutarı dönemlik 247,5 TL., senelik 495 TL.’dir.

Açıköğretim Sınavları Nasıl Yapılır?

Sınavlar üç aşamadan oluşur. Vizeler genelde Nisan ayında yapılıp dönem sonu notunun %30’unu oluştururken, finaller genelde Mayıs ayında yapılarak dönem sonu notunun %70’ini oluşturur. Eylül ayında yapılan bütünleme sınavları ise finaller yerine geçer. Açıköğretim sınavlarında 5 seçenekli test soruları sorulur ve yanlış doğruyu götürmez. Dersten geçmeniz için vize ve finalin ağırlıklı toplamının en az 50 olması gerekir. Sınav soruları oldukça kolay olup, sadece öncei yılların sorularını çözen bir kişi soruların yaklaşık olarak %60’ını doğru cevaplayabilir.

Açıköğretimde Hangi Bölüm Okumalıyım?

Maalesef bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Önlisans programalrından hangisini okuyacağınız tamamen sizin gelecek planlarınızla ve hangi alanda özelleşmek istediğinizle alakalı bir durumdur. Lisans programlarında ise, eğer matematikle ve sayılarla aranız iyi ise İktisat bölümünü, muhasebe, girişimcilik ve yönetim gibi alanlar ilginizi çekiyorsa İşletme bölümünü, daha sözel bir alanda özelleşmek istiyorsanız İktisat Fakültesi’nin diğer bölümlerinden birini seçmeniz yararınıza olacaktır.

Sıradaki Sınav - e-YDS 2017/2
12 Şubat 2017 Pazar

Üye OlŞifremi Unuttum

Adsense Reklamı