POLİS OLMAK İÇİN NE YAPMAM GEREK?

Son günlerde sıkça sorduğunuz soruların başında ‘Nasıl polis olurum?’ ‘Polis olmak için ne yapmak gerekir?’ tarzı sorular çoğunluk oluşturuyor. Biz de sinavosym olarak bu tarz sorulara cevap vermek için Polis Özel Harekat yetkililileri ile yaptığımız samimi roportajı sizler için yayımlıyoruz.. İşte o ropörtajdan bazı kesitler ve merak ettiğiniz soruların cevapları…

Editör -Bize Polis nedir tanımlar mısınız?

Polis -Polis demek ülkenin bütün can damarlarını oluşturan bir birimdir. Yetki alanlarımız kapsamında kamu düzenini, huzur ve güvenliği sağlamakla görevli geniş kapsamlı bir örgüt demektir.

Editör -Polis olmak için ne yapılması gerekir?

Polis -Öncelikle şartları saymadan önce şunu belirtmekte fayda var. Bu meslek parası, makamı veya egosu için yapılacak bir meslek değildir. Tamamiyle vatan aşkı olan kişilerin yapabileceği bir görevdir.  Polis olmanın 2 yolu var.

Editör -Bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Sanırım birisi Meslek Yüksekokulu diğeri Polis Akademisi.

Polis -Evet. En çok tercih edilen ve bizim kemik kadro diye nitelendirdiğimiz yolu anlatayım öncelikle. YGS sınavına girip o dönem için belirlenen taban puanı(en az 280 şuan) almanız gerekir. Daha sonra Polis Meslek Yüksekokulu’na gerekli belgelerle başvuracaksınız. 26 yaşından gün almamış olmanız gerek. Daha sonra Boy-kilo ölçümü (bayanlar için 162 cm, erkekler için 167) yapılacak. Burada ki kriterlere uyuyorsanız sağlık yeterlilik aşamasına geçiliyor.

Editör -Sağlık aşaması nasıl gerçekleşiyor?

Polis -3 kişiden oluşan bir komisyon bulunuyor. Adayların burada polisliğe engel olabilecek kusurları aranıyor. Renk körlüğü,diş eksikliği gibi ön sağlık muanesi yapılıyor. Burada en çok kayıp yaşadığımız bölüm ise eşgal belirleyici izler.

Editör -Eşgal belirleyici derken?

Polis -5 cm den büyük ameliyat izi, ben,doğum lekesi gibi 5 metre uzaklıktan bakınca eşgal belirleyen izler eşgal belirleyici nitelikte değerlendiriliyor. Ve adayın elenmesine neden oluyor.

Editör -Daha sonra?

Polis -Ön sağlık muanesini geçen adaylar fiziki yeterlilik parkurunda gerekli spor hareketlerini belirlenen sürenin altında yapması gerekiyor. Burayı da geçen adaylarımız Sözlü Mülakat aşamasında komisyon tarafından belirlenen ‘Kişilik Tanıma ve Kendisini Anlatabilme Yeteneği’ niteliğinde oluşturulan sorulara sözlü cevaplar vermesi isteniyor. Bu aşamayı da geçen adaylar Genel Sağlık taramasından geçiriliyor ve 1 yıl ‘Genel Öğrenim’ 1 yıl da ‘Mesleki Eğitim’ olmak üzere 2 yıllık bir eğitime tabii tutuluyor. Buradan da başarılı bir şekilde mezun olan adaylarımız Resmi Polislik hayatına atılmış oluyorlar.

Editör -2. yoluyu nasıl gerçekleşiyor?

Polis -2. yol ise 4 yıl eğitim veren bir Üniversite bölümünden mezun olmak ve KPSS P3 türünden yani LİSANS KPSS diye nitelendirdiğimiz puan türünden o dönem belirlenen asgari puanı almak( En az 60 puan). 30 yaşından gün almamış olması gerekir. Daha sonra ki etaplar demin anlattığım şekilde gelişiyor ve aday 6 aydan az olmamak şartıyla bir eğitime tabii tutuluyor. Buradan da başarıyla ayrılan aday polis memuru olarak görevine başlıyor.

Editör -Polis Özel Harekat olmak için hangi şartları taşımak gerek?

Polis -Polis Özel Harekat için şuan hali hazırda devam eden bir alım süreci var. Bu sene düzenlenen şartlara göre şuan ki alım en az lise mezunu ve 28 yaşını bitirmemiş olması gerekir. Orada da süreç aynı şekilde devam ediyor ve 4 aylık bir özel eğitimden sonra görev yerlerine atamaları gerçekleştiriliyor.

Editör -Peki bayan alımları var mı?

Polis -Şuan Polis Özel Harekat hariç diğer 2 türden de bayan alımları oluyor. Bayanların bu mesleğe gönül vermesi de bizi ayrı gururlandırıyor.

Editör -Bilgileriniz için çok teşekkür ederiz. Buradan sitemizin takipçilerine bir mesajınız var mı?

Polis -En başta belirttiğim gibi benim nacizane fikrim Polislik parası. makamı için yapılacak bir meslek değildir. Vatanını seven her Türk gencini silah arkadaşımız olarak görmekten gurur duyarız. mülakatlarda başarısız olup bu mesleğe küsmesinler. Şanslarını her zaman denesinler. Hepsine çok selam söylüyorum.

Editör– Teşekkür ederiz.

Bütün hakları www.sinavosym.com a aittir. Kaynak gösterilmeden yapılan paylaşımlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Tayfun Sarı

Sıradaki Sınav - e-YDS 2017/2
12 Şubat 2017 Pazar

Üye OlŞifremi Unuttum

Adsense Reklamı